Informacje o rynku towarów

Opublikowany przez Andrzej Nowak o October 18, 2019 Zobacz wszystkie posty autorów

Perspektywy „mini” umowy handlowej między USA i Chinami prowadzącej do dalszych postępów podniosły towary rolne, zdmuchnęły wiatr ze złota i pozostawiły rynki energii niezadowolone.

Energia

Ceny ropy naftowej po raz pierwszy spadły wczoraj po czterech dniach, pomimo ogłoszenia pierwszych kroków w umowie handlowej pod koniec ubiegłego tygodnia, co podniosłoby nadzieje na globalny wzrost. Dane celne z Chin pokazały, że import ropy naftowej we wrześniu był o 2,2% niższy niż miesiąc wcześniej i wyniósł 41,2 mln ton. Minister energetyki Rosji Alexander Novak był wczoraj w Dżuddzie, aby podpisać długoterminową umowę z OPEC. Skomentował, że ważne jest, aby OPEC + mógł szybko reagować na zmiany rynkowe.

Tymczasem Arabia Saudyjska powiedziała, że ​​wszystkie szkody po atakach z 14 września zostały naprawione i że produkcja wróciła do poziomów sprzed ataku wynoszących 9,9 miliona baryłek dziennie (BPD). Liczba amerykańskich platform produkujących ropę naftową wzrosła po raz pierwszy od ośmiu tygodni, osiągając 712 jak w ostatni piątek. Najnowsze dane z CFTC pokazują, że rachunki spekulacyjne ograniczały długie pozycje netto przez czwarty tydzień z rzędu w tygodniu do 8 października. Długie netto są obecnie najniższe od tygodnia 11 czerwca. Średnio zachodnie Texas Texas Intermediate (WTI) pozostaje ograniczone przez 55- i 100-dniowe średnie kroczące odpowiednio 55,40 USD i 55,73 USD. Średnia z 100 dni ograniczała ceny na zamknięciu od 24 września.

NATURAL GAS przygotowuje się do powrotu do zdrowia po siedmiotygodniowych minimach, które miały miejsce w zeszły piątek, w związku z prognozami chłodniejszych warunków pogodowych w USA w okresie 19-23 października. Ceny wzrosły w ciągu ostatnich trzech dni i zbliżają się do 55- i 100-dniowych średnich kroczących odpowiednio 2,3229 i 2,3281. Główny import Chin we wrześniu wykazał gwałtowne pogorszenie, ale import gazu ziemnego wyniósł 8,2 miliona ton, co oznacza łączną roczną wartość 71,2 miliona ton, co stanowi wzrost o 10% w porównaniu z rokiem poprzednim. Dane dotyczące zapasów z ubiegłego tygodnia do 4 października wykazały mniejszą sumę 98 miliardów stóp sześciennych (bcf) w porównaniu do 112 bcf w poprzednim tygodniu. To wciąż powyżej 5-letniej średniej wynoszącej 89 bcf.

Metale szlachetne

ZŁOTO utrzymuje się po dwudniowym spadku pod koniec ubiegłego tygodnia, kiedy prezydent USA Trump ogłosił „mini” umowę handlową z Chinami nazwaną Fazą 1. Umowa jest postrzegana jako poważny przełom i toruje drogę do częściowej umowy handlowej , choć Chiny szybko oświadczyły, że wciąż pozostaje wiele do zrobienia. Poprawa nastrojów odbiła się na złocie, a straty w czwartek / piątek spowodowały, że metal szlachetny stracił na wartości na tydzień. Wciąż handluje w kanale opadającym wspomnianym w zeszłym tygodniu, a zewnętrzne limity wynoszą obecnie około 1447 i 1513. Bloomberg poinformował wczoraj, że fundusze notowane na giełdzie (ETF) dodawane są do zasobów złota na 20. sesję. To najdłuższa seria zakupów od dekady.

Według raportów Bloomberg, SILVER radził sobie odrobinę lepiej niż złoto, gromadząc się w ciągu ostatnich trzech dni, a fundusze w obrocie giełdowym dodawały do ​​swoich istniejących zasobów w ciągu ostatnich sześciu sesji, zwiększając łączne zakupy netto w 2019 r. Do 108 milionów uncji. Według danych CFTC inwestorzy spekulacyjni byli również uparty netto na ostatni dzień sprawozdawczy 8 października, zmieniając nabywców netto po raz pierwszy od pięciu tygodni.

PLATINUM kontynuuje wycofanie się z dwutygodniowych wzlotów, gdy metal walczy o utrzymanie się powyżej 55-dniowej średniej kroczącej, którą podjęto w czwartek. Ta średnia ruchoma wynosi obecnie 898,65, a platyna jest obecnie w cenie 894,48.

PALLADIUM osiągnął wczoraj nowy rekord, ponieważ wpływ na jakąś umowę handlową wzmocnił metal. Zakłada się, że umowa poprawi perspektywy globalnego wzrostu, co z kolei zwiększy popyt na samochody, a tym samym zwiększy popyt na metal w urządzeniach kontrolujących emisję zanieczyszczeń w tych samochodach. Inwestorzy spekulacyjni byli dobrze przygotowani na ostatni rekordowy wzrost, zwiększając pozycje długie netto w ciągu ostatnich sześciu tygodni, podnosząc długi netto do najwyższych od ponad siedmiu miesięcy.

Podstawowe metale

Rajd MIEDZI po ogłoszeniu zawarcia umowy o handlu minął obecnie przy 100-dniowej średniej ruchomej wynoszącej 2,6293. Ta średnia ruchoma utrzymuje się na końcu od 13 września. Najważniejsze chińskie dane dotyczące importu i eksportu za wrzesień były ponure, z trzyletnim okresem niskiego spadku o 8,5%. Jednak import miedzi stanowił jasny punkt w raporcie, który wzrósł do najwyższego poziomu w tym roku, wynoszącego 445,000 ton, ale nadal spadł o 15% w porównaniu z rokiem poprzednim. Zapasy miedzi w magazynach monitorowanych przez London Metal Exchange (LME) były wyższe przez drugi tydzień z rzędu, po raz pierwszy od lipca. Według najnowszego raportu CFTC, spekulacyjni inwestorzy są nieco sceptyczni co do wzrostu poziomu metalu przemysłowego, zwiększając krótkie pozycje netto przez trzeci prosty tydzień. Szorty netto osiągnęły najwyższy poziom od pięciu tygodni.

Agriculturals

Prezydent USA Trump powiedział, że Chiny zgodziły się na zwiększenie zakupów amerykańskich produktów rolnych do 40-50 mld USD rocznie w ramach umowy handlowej „Faza 1”. W porównaniu z eksportem USA w 2017 r. Ogółem wynosi 19,5 mld USD. Nieuniknione było zatem, że wzrosły towary rolne, a SOYBEANS był lepszy od nich. Towar osiągnął wczoraj maksimum 16 miesięcy – 9,38, wzrastając przez siedem kolejnych dni. Soja otrzymała dodatkowy impuls z ostatniego raportu Światowych Szacunków Podaży i Popytu Rolniczego (WASDE) z Departamentu Rolnictwa USA w piątek, który ustalił podaż soi w USA poniżej oczekiwań. Inwestorzy spekulacyjni byli optymistyczni wobec towaru przed ostatnim wzrostem, podnosząc długie pozycje netto przez czwarty tydzień z rzędu, aby osiągnąć najwyższy poziom od czerwca 2018 r.

CORN skorzystał również z ogłoszenia umowy handlowej, która wzrosła do najwyższego poziomu od wczoraj 12 sierpnia. Rajd osiągnął 100-dniową średnią kroczącą na poziomie 3,9568, ale nie był w stanie handlować powyżej tej wartości. Ta średnia ruchoma ogranicza ceny przez dziewięć tygodni. Inwestorzy spekulacyjni zredukowali krótkie pozycje netto przez drugi tydzień z rzędu, zmniejszając je do najniższych od 3 września.

SUGAR konsoliduje zyski osiągnięte od początku września ze względu na niedobór podaży w tym sezonie. Międzynarodowa Organizacja Cukru (ISO) ustaliła deficyt sezonu 2019/20 na prawie pięć milionów ton, co pomaga utrzymać ceny. Niedobór pojawia się jednak po dwóch prostych latach nadwyżek, a ISO uważa, że ​​zaległości nadal wynoszą 95 milionów ton.

Ceny PSZENICY wzrosły wczoraj do prawie trzymiesięcznego maksimum po ubiegłorocznych ustaleniach ramowych umów handlowych. Ceny utknęły w pobliżu zniesienia Fibonacciego o 61,8% spadku z 27 czerwca do 3 września o 5,109 i mogą dziś spotkać się z pierwszym spadkiem z trzech.