Inflacja w Tokio spowalnia do 16-miesięcznego minimum
Główny wskaźnik inflacji bazowej w Japonii spowolnił drugi miesiąc z rzędu do najniższej stopy od ponad roku, podkreślając wyzwanie dla banku centralnego w osiągnięciu celu 2% ceny.
Opublikowane w piątek dane rządowe wykazały, że podstawowe ceny konsumpcyjne w Tokio, główny wskaźnik trendów cenowych w całym kraju, wzrosły we wrześniu o 0,5% w porównaniu z rokiem poprzednim, zwalniając z 0,7% wzrostu w poprzednim miesiącu.
Wzrost podstawowego wskaźnika cen konsumpcyjnych dla stolicy Japonii, który obejmuje produkty naftowe, ale nie obejmuje cen świeżej żywności, jest niższy niż średni szacunek wzrostu o 0,6%.
Był to najwolniejszy wzrost od maja ubiegłego roku i był obciążony spadkami cen energii.
„Podwyżka podatku od sprzedaży w październiku posłuży jako jeden z czynników tymczasowego podniesienia inflacji, ale zostanie to zrekompensowane przez rządowe kroki, aby edukacja przedszkolna była bezpłatna”, powiedział Masaki Kuwahara, starszy ekonomista w Nomura Securities.
„Na razie przedmioty związane z energią będą obciążać inflację bazową, która pozostanie w trendzie spadkowym”.
Uporczywie słaba inflacja i zagraniczne przeciwności losu wywierają presję na Bank Japonii, aby rozwinął już ogromny program stymulacyjny, aby zapobiec ryzyku opóźnienia w osiągnięciu nieuchwytnego celu inflacyjnego wynoszącego 2%.
Bank centralny sprawdzi dane inflacyjne i inne kluczowe wskaźniki na kolejnym spotkaniu w sprawie ustalenia stóp procentowych w dniach 30–31 października, kiedy będzie przeprowadzał kwartalny przegląd prognoz wzrostu i cen.
Na spotkaniu dotyczącym polityki w ubiegłym tygodniu BOJ zasygnalizował gotowość do rozszerzenia bodźca już w przyszłym miesiącu, ostrzegając przed zagrożeniami, które zagrażają japońskiej gospodarce zależnej od eksportu.
Jednak przy zerowych stopach procentowych i firmach obawiających się zwiększenia wydatków przy rosnącej niepewności i ryzyku, wielu analityków jest sceptycznych, że zwiększenie bodźców monetarnych może przyspieszyć inflację.
Dane pokazały, że tak zwany CPI rdzeń-rdzeń w Tokio, który usuwa skutki zarówno energii, jak i cen świeżej żywności, wzrósł we wrześniu o 0,6%, zwalniając z 0,7% wzrostu w sierpniu.
Ogólny CPI w Tokio wzrósł we wrześniu o 0,4% w porównaniu z rokiem poprzednim, po 0,6% wzroście w poprzednim miesiącu.
Lata drukowania dużych pieniędzy nie zdołały odrzucić zakorzenionego nastawienia deflacyjnego wśród społeczeństwa i korporacji, budząc nadzieje banku centralnego, że agresywny bodziec położy decydujący koniec deflacji.
Zgodnie z bieżącymi prognozami opublikowanymi w lipcu BOJ oczekuje, że inflacja bazowa konsumentów osiągnie 1,0% w bieżącym roku obrotowym kończącym się w marcu 2020 r. I nie osiągnie celu 2% na kolejne dwa lata.