Im dłużej trwa kryzys energetyczny, tym bardziej trwałe szkody są wyrządzane w Europie | Forexlive

Opublikowany przez Andrzej Nowak o October 29, 2022 Zobacz wszystkie posty autorów

Czy istnieje opłacalna ścieżka z powrotem do taniego energii Adam Button środa, 26/10/2022 | 19:12 GMT-0 26/10/2022 | 19:12 GMT-0 0 Jeśli nie masz taniej energii lub taniej siły roboczej, co masz?

Europa może wkrótce się dowiedzieć. Gigant chemiczny Basf powiedział dziś, że będzie musiał “na stałe” w Europie z powodu wysokich kosztów energii.

“Europejski rynek chemiczny rośnie tylko słabo od około dekady [i] znaczny wzrost cen gazu ziemnego i energii w tym roku wywiera presję na łańcuchy wartości chemicznej”, powiedział dziś dyrektor generalny Martin Brudmuller.

Firma wydała 2,2 miliarda euro więcej na gaz ziemny przez pierwsze dziewięć miesięcy tego roku niż rok temu. Jest to firma z 42 miliardami euro.

, z pewnością w Europie pojawiły 99,75 €, w dół od 300 € na szczycie Ale wciąż znacznie powyżej cen 2019 wynoszących około 15 €.

Robin Brooks oddaje również, dlaczego jest to prawdopodobnie krótkoterminowa dynamika.

W przypadku gospodarki europejskiej musisz zapytać, jakie będzie źródło wzrostu przez resztę dekady?

Jeśli Twoja waluta zamierza “wygrać”, musisz wygrać w czymś w globalnej gospodarce. W czym Europa wygra? Muzea?

Może po drugiej stronie dekady Europa buduje energię nuklearną i zieloną, idzie w konkurencyjności biznesowej i staje się silniejsza. Będzie także ogromny rynek w zielonej technologii, to jest realna ścieżka, ale w najlepszym razie jest to historia lat 30. XX wieku.

Reklama – Kontynuuj czytanie poniżej